Przed czym chroni nas ubezpieczenie bagażu?Przygotowując się do podróży bardzo rzadko bierzemy pod uwagę konieczność wykupienia ubezpieczenia. A jeśli już to najczęściej wybieramy ubezpieczenie kosztów leczenia jeśli wybieramy się za granicę. Bardzo mało osób decyduje się ubezpieczyć swój bagaż. A jest to ubezpieczenie, które może nam się przydać zarówno w czasie podróży po kraju jak i za granicą.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają w swojej ofercie odrębnych polis pozwalających na ubezpieczenie bagażu. Jest to zawsze opcja dodatkowa. Aby ubezpieczyć bagaż i cenne przedmioty, które zabieramy ze sobą w podróż (rower, narty, aparat fotograficzny) musimy wykupić polisę turystyczną rozszerzając ją o ubezpieczenie bagażu. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych polisa obejmująca także ubezpieczenie bagażu jest dodawana gratis. Wybierając tę opcję dodatkową możemy otrzymać odszkodowanie w sytuacji:

kradzieży bagażu. Świadczenie nie jest jednak wypłacane w każdym przypadku. Zostawiając go poza przechowalnią bagażu czy w innym miejscu, które nie jest do tego celu przeznaczone, nie otrzymamy odszkodowania. Niektórzy ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania także w przypadku kradzieży walizek z bagażnika samochodu;

 

  • uszkodzenia bagażu;
  • opóźnienia;
  • zniszczenia.

 

Zanim podpiszemy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym przeczytajmy uważnie jej zapisy. Dowiemy się z niej dokładnie jakie zdarzenia polisa obejmuje. Ważne jest także, na jaką wartość swój bagaż ubezpieczamy: odtworzeniową czy rzeczywistą. Wybierając pierwszą opcję w razie kradzieży ubezpieczyciel wypłaci nam niższe świadczenie. Zostanie ono zmniejszone o stopień zużycia skradzionego przedmiotu. Warto więc wybierać ubezpieczenie opiewające na wartość odtworzeniową. Wtedy stopień zużycia nie będzie brany pod uwagę.

 

Ubezpieczenie bagażu oferują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające w naszym kraju. Wyjeżdżając na wakacje warto taką polisę wykupić. Suma, którą wydamy na zakup polisy nie będzie wysoka, ale za to będziemy wypoczywać bez żadnych zmartwień.